Sosyal Medya :

+90 (0212) 231 00 48

Top

Göktürk Ramu İle Anadolu’nun Kehanet Merkezlerini Keşfediyoruz

Anadolu toprakları üzerinde çok sayıda uygarlık kurulmuş ve yok olmuştur. Tarihin akışına tanıklık yapan bu topraklar üzerinde çok sayıda kehanet merkezi de yer almaktadır. Yüksek frekanstan insanlara bilgi akışını sağlayan kahinlerin bulunduğu bu kehanet merkezlerinde geleceği görmeye dair ritüeller yapılmıştır. Gelecek ile ilgili kehanetlerin yapıldığı bu merkezlerin enerjisini ve gerçekliğini birlikte deneyimlemeye var mısınız?

 

1.GÜN 31 OCAK 201931 Ocak Perşembe akşamı Bakırköy İncirli, Mecidiyeköy, Kadıköy buluşma noktalarından siz misafirlerimizi alarak Bergama’ya doğru yola çıkıyoruz.

1 ŞUBAT Cuma 2019

Yolda alacağımız serbest kahvaltı molası sonrasında ‘’Ölümün girmesinin yasak olduğu, vasiyetnamelerin hiç açılmadığı klinik’’ Asklepion’u ziyaret ediyoruz. Dünyanın ilk sağlık merkezlerinden biri olan Asklepion adını Apollon’un oğlu olan ve Sağlık Tanrısı olarak bilinen Asklepios’tan alıyor. Asırlar önce bünyesindeki seçkin hekimler ve müzik, çamur banyoları, su ve spa terapileri, meditasyon, telkin, doğal bitkisel karışımlar, masaj, aromaterapi, özel diyetler gibi günümüzde tekrar popülarite kazanan yöntemlerle hastalara şifa dağıtan bu merkezi ziyaret ettikten sonra ikinci ziyaret noktamız Bergama Akropolis. Akropol” kelimesi Antik Yunanca da “yukarıda bulunan şehir” anlamına gelmektedir. Akropol yani Bergama’nın merkezi, bilinen en eski döneminde soylu sınıfı Yunan ve Persler; halkı ise Hitit, Frig ve Lidya kökenli Anadolu eski halk topluluklarından oluşan büyük bir medeniyet merkeziymiş. Akropol da Zeus altarı, Athena kutsal alanı, eski dünyanın en büyük ikinci kütüphanesinin kalıntıları ziyaret noktalarımız arasında olacak.Son olarak Mısır Tanrıları Tapınağı olarak da adlandırılan Kızıl Avlu Serapion’u ziyaret edeceğiz. Tapınağın M.S II. yy’da İmparator Hadrian döneminde inşa edildiği ve Mısır tanrıları hem Serapis hem İsis’eithaf edildiği söylenebilir.

Bergama Merkezde vereceğimiz serbest öğle yemeği molasından sonra Anadolu’nun önemli kehanet merkezlerinden birisi olan Klarosa doğru devam ediyoruz. Klaros,Yunanistan’daki Delphi ve Didyma kehanet merkezleriyle dünyadaki bu alandaki en önemli 3 merkezden biridir. Klarosun bugüne kadar Delphi kehanet merkezinin emriyle kurulduğu söyleniyordu ancak Yunanistan’da Miken uygarlığı dönemine ait hiçbir eser bulunamadı. Klaros’ta son kazılarda Miken kültürüne ait malzemeler saptanmıştır bu bilgiler doğrultusunda Klaros’un bugünkü arkeolojik verilere göre antik dönem için dönemin en eski kehanet merkezi olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle ABD’den gelen turistlerden bir grup, ‘Yeni Apolloncular’ adıyla geçiyor ve rahipleriyle birlikte ziyaret ettikleri bu merkezin Apollon’un buradaki kehanetlerine ve manyetik bir enerji olduğuna inanıyorlar. Bunun dışında kuantumla ilgili inanışlara sahip kişilerce de çok sık ziyaret edilen Klaros gezimiz sonrasında geliyor Kuşadası’na devam ediyoruz. Konaklama Kuşadası

Göktürk Ramu İle Anadolu’nun Kehanet Merkezlerini Keşfediyoruz
Miletos antik kenti

2 ŞUBAT CUMARTESİ 2019Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında ilk ziyaret noktamız içerisinde İsis tapınağını barındıran EFES antik Kenti ve Dünyanın 7 harikasından birisi olan Efes Artemis Tapınağı’nı ziyaret ettikten sonra Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edip, Dydima Apollon Kehanet Merkezi ne doğru yola çıkıyoruz. Kentin adlarından birisi Didiyma diğeri ise Brankos’tur. Dydima adı eski Yunanca da ikiz kardeş anlamına gelirken, Brankhos kelimesi ise “Biliciler, kahinler” anlamına gelmektedir. Ephesos’ta Artemis Tapınağı, Didyma’da ise Artemis’in ikiz kardeşi Apollon’un tapınağı bulunmaktadır.  Bu duruma göre İkiz kardeş olan Artemis ve Apollon’un adlarına adanan iki kentten biri olan Didyma’ya bu sebepten ikiz kardeş anlamına gelen Didiyma adı verilmiştir.  Didiyma İkiz kardeş anlamı Efes şehri ile kardeş şehir olduğunu ifade ederken “Kâhinler” anlamı ise kentin kurucusu sayılan Brankos’un kâhin olması ile ilgilidir.

Apollon Tapınağı’nın bulunduğu yöre Claros gibi bir kehânet merkezi olmuştur. Branchidai (Brankhidai) ismi verilen Delphoi kökenli, soylu bir aileden gelen rahiplerin yönetimindeki Didyma’da her yıl veya dört yılda bir ayinler düzenlenmiş, bayramlar yapılmış, şenlikler, geceleri meşale koşuları birbirini izlemiştir. Bir sonraki ziyaretimiz Dydima Kutsal alanına bir yolla bağlanan Miletos antik kenti. Hitit Boğazköy arşivlerinde Milet hakkında tarihleri tam olarak saptanamayan çivi yazısı vesikalar da bulunmuştur. Bu vesikalarda Milet ismi değişik şekillerde (Milawata, Milwata) yazılmıştır. İlk yazılı belge Milet’in Millawanda şehri adıyla Hitit Kralı olan II. Murisilinin vakanamelerinde bulunmaktadır. Yunan eserlerine göre Milet de ilk yaşayanlar Karyalılar ve Leleglerdir Klasik Yunanistan daha yeni gelişmekte iken, İyonya’da merkez durumundaki Milet, Anadolu kıyılarında birdenbire bir sanat, ilim ve felsefe merkezi olarak parlamıştır. Antik Yunan medeniyetinin bilimde ilerlemesi Milet ekolu yoluyla başlamıştır.Klasik çağların çok ünlü Milet asıllı tabiat alimleri arasında Thales, Anaksimenes, [Anaksimendros], ve Hecataeus sayılabilir. Thales M.Ö. 582’de güneş tutulmasını önceden hesaplayıp astronomi ve geometride yeni teoriler üretmiş; Anaksimenes varoluşu açıklamaya çalışmış, Anaksimendros tanrılara dayanmayan evrensel kanunları taşlara kazdırmış; Hecataeus coğrafyada üstünlük göstermiştir. Birbirine paralel ve birbirine dik sokaklardan oluşup bir ızgara gibi dikdörtgen bloklar ortaya çıkaran yeni şehir planlama sistemi Milet şehri planlamacısı Hyppodamos tarafından geliştirilmiş; Milet’e uygulanmış ve sonra Roma İmparatorluğunun özellikle ordu merkezi ve ordu mensuplarının kurduğu koloni yeni şehirlerinde uygulanmıştır. Milet gezimiz sonrasında Konaklama için Kuşadası’ndaki otelimize dönüyoruz.

3 ŞUBAT PAZAR 2019

Sabah otelde alacağımız serbest kahvaltı sonrasında Zeus Mağarası ilk durağımız. Ardından zenginliği ile dillere destan Lidya Kralı Karun’un ülkesine Bin Tepelere ve Sardes’e doğru yola çıkıyoruz. Yaşamdan çok ölüme inanan, ölümü mutlak yaşam sayan bir inanışın, bin yıllardır gizlerini koruyan de yapıları. Mısır’ı Mısır yapan, bilimin her yıl haklarında yeni bir şey öğrendiği piramitlerin Anadolu’daki yansıması olan Anadolu’nun en büyük uygarlıklarından birini kuran Lidyalılar krallarını ebedi uykuların için yaptırdığı insan yapısı mezar tümülüsleri, ‘‘Anadolu’nun piramitleri’’ olarak bilinen Bin tepeleri ziyaret ediyoruz.

Sonraki durağımız Sardes Antik Kenti. Bugün bilinen madeni para yani sikkenin doğum yeri olan Sardes, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasındadır. Antik Yunan ve Roma efsanelerinde Paktolos’taki altının varlığı, dokunduğu her şeyi altına çeviren Frig kralı Midas’ın burada yıkanması sonucudur. Sardes antik dönemlerin haricinde Roma ve doğu Roma dönemlerinde de önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Antik kente Artemis tapınağı, Gymnasium, Sinagog ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır.Serbest öğle yemeği sonrası bir sonraki durağımız Akhisar müzesi. Müze 11 bölümden 1451 eserin sergilendiği arkeoloji ve etnografik eserlerden oluşmaktadır. Müze ziyaretimiz sonrasında İstanbul ‘a dönüş için yola çıkıyoruz

Zeus Mağarası

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • 2 gece Kuşadası Fantasia 5* otelde konaklama
  • Belirtilen otellerde alınacak 2 kahvaltı ve 2 akşam yemeği
  • Araç ve rehberlik hizmetleri
  • Zorunlu seyahat sigortası

 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

  • Şahsi harcamalar
  • Alkollü ve alkolsüz tüm içecekler
  • Belirtilen yemekler dışında yenen yemekler
  • Turizm ve kültür bakanlığına bağlı müze ve ören yeri girişleri için Müzekart bulundurmanızı öneririz. Müze kartınız yoksa, müze ve ören girişi yerlerinde 70 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

 

FİYATLAR

Ücret : İki kişilik  odada kişi başı  1.200  TL

Single oda farkı   :   250 TL

Kayıt işlemleri için mail, iletişim formu ya da canlı sohbet ekranından iletişime geçiniz.

Murathan Sağınç : murat@viamaris.com.tr   Mobil : +90 539 361 7851

Neslişah Cevahir : ness@viamaris.com.tr

Sorry, the comment form is closed at this time.