Sosyal Medya :

+90 (0212) 231 00 48

Top
 
Amazing Tour

Mardin Midyat Hasankeyf

Mardin ilinde tarihin çok eski dönemine uzanan dönemlere ait bulgular yer almaktadır. Artuklu Üniversitesi yerleşkesi içinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan taşlar, Paleolitik Çağ’a tarihlenmiştir.

Dargeçit İlçesi Ilısu civarında yer alan Boncuklu Tarla yerleşiminde Cilalı Taş Devrine ait buluntulara rastlanılmıştır. Gene Derik ilçesindeki Kerküşti Höyük’te yapılan kazılar sonucu Kalkolitik Çağ dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. Kemaliye höyük ve Tilki tepe Höyüklerinde de Kalkolitik Çağ dönemi seramiklere rastlanmıştır. Nusaybin ilçesindeki Girnavaz Höyük’te Erken Tunç Çağı’na tarihlenen kalıntılara rastlanmıştır. Bunun yanı sıra ildeki 36 höyükte Tunç Çağı’ nın çeşitli dönemlerine tarihlenen buluntulara rastlanılmıştır. Mardin-Nusaybin yolu üzerindeki Gırharrin Höyük, Mardin Dağlarının güneyindeki Girnavaz ve Yukarı Dicle havzasındaki Giricano, Kavusan Höyük, Siirt Türbe Höyük, Üçtepe, Ziyarettepe ve Gre Dimse höyüklerinde de bu çağa ait bulgular görülmektedir.

Girnavaz höyük, Dargeçit ilçesindeki Zeviya Tivilki höyük ve Kızıltepe-Viranşehir yolu üzerindeki Kerküşti höyük kazılarında Demir Çağı’na tarihlenen kalıntıları bulunmuştur. Nisibis, Midyat, Savur, İzbırak-Zaz, Baskavak-Ahmedi ve Dereiçi (Killit)’de bulunan eski dönem yerleşimlere tarihi kaynaklarda bahsedilmiştir. M.Ö 2000 yılı dolaylarında Asur egemenliğinde olan Mardin ve çevresi daha sonra Hitit ve Urartu egemenliğine geçmiştir.

1 Gece / 2 Gün
 • Destinasyon
 • Turun Adı
  Mardin Midyat Hasankeyf
1
1. Gün
Gündüz Seyranlık; Gece Gerdanlık” Mardin şehrinde ilk gezi durağımız, dinlerin ve dillerin buluştuğu, Süryanisinden – Arabına birçok farklı kültür ve İnanç birleşimi olan Eski Mardin’de gezimize öncelikle Kasımiye Medresesinden başlayacağız. Artuklu sanatının tüm inceliklerini taşıyan Taş işçiliğinin ustalıkla sergilendiği Medrese yıllarca eğitim amaçlı kullanılmıştır. Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzu yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin başında muhteşem fotoğraflar çekerek Medreseden ayrılıyor ve Mardin merkeze geçiyoruz. Kırklar Kilisesine gidiyoruz. Kırklar Kilisesi gezisi sonrası Mardin Arkeoloji müzesi, çarşılarından yolumuza devam edip Mardin`in en önemli tarihi Ulu Camiyi geziyoruz. Öğle yemeği için vereceğimiz molamızda yöresel lezzetlerin tadına bakma şansımız olacak. Öğle yemeğimizin ardından Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyr-ulzaferanManastırını gezerken 4000 yıllık Güneş Tapınağını, Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp bu günlük gezimizi tamamlayıp otelimize dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Mardin`deki otelimiz de.
2
2. Gün
Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası, Dara Antik Kentine yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen mekanları ve kaya mezarlarıyla büyüleneceğimiz yer bize Selçuk`ta bulunan Efes Antik Kentini anımsatacaktır. Gezi sonrası rotamızı serin sularıyla cennetten bir köşe olarak tasvir edilen bölgenin mesire alanı Beyaz Su `ya çeviriyoruz. Beyaz Su da vereceğimiz bir çay molasının ardından, Süryanilerin ilk yerleşim mekânlarından biri olan Tur Abdin Bölgesinin kalbi Midyat`a gitmek üzere yolumuza devam ediyoruz. Midyat`ta ilk olarak Sıla dizisinin de çekildiği Konuk Evi ziyaretimizi yapıyoruz. Fıstık bahçesi içerisine kurulmuş Mor Gabriel (Deyr-ul UmurManastırına ziyaret ettikten sonra çarşı meydanında yöresel Telkâri (Gümüş Tel İşlemeciliği) işletmecilerinde serbest zaman vereceğiz. Yemek molası sonunda Hasankeyf`e hareket ediyoruz. Dicle Nehri üzerine kurulacak olan Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan şehirde Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Zekât Kuyusu, Ulu Cami, Mağaralar bölümü kapalı olduğundan panoramik olarak görüp El Rızk Caminin kalan tek parçası eşsiz minaresini Fotoğraflıyoruz. ArtukluHükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Tarihi Köprü`yü görüp, Kör Zeynel Türbesini de fotoğrafladıktan sonra Hasankeyf gezimizi tamamlıyoruz. Gezimizi burada sonlandırıp Havalimanına hareket ediyoruz.

BİR DEĞERLENDİRME YAZIN

Destinasyonlar
Konaklama
Müze Girişleri
Tur Ücreti
Ulaşım
Yemek

TUR DETAYLARI

Mardin uçuş bilgileri23.02.2019  07:20/09:10  Sabiha Gökçen/Mardin  PC 243024.02.2019  19:55/21:50  Mardin/Sabiha Gökçen  PC 2433

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Mardin Hilton Garden Inn veya Artuklu Kervansarayı ‘n da konaklama
 • Otelde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği
 • Tüm ören yeri girişleri
 • Araç ve rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Mardin’e ulaşım
 • Şahsi harcamalar
 • Programda belirtilen yemekler dışındaki yemekler dahil değildir
 • Alkollü ve alkolsüz tüm içecekler

FİYATLAR

Ücret : İki kişilik  odada kişi başı   750 TLSingle oda farkı   : 110  TL
Kayıt işlemleri için mail, iletişim formu ya da canlı sohbet ekranından iletişime geçiniz.Murathan Sağınç : murat@viamaris.com.tr   Mobil : +90 539 361 7851Neslişah Cevahir : ness@viamaris.com.tr