fbpx

Sosyal Medya :

+90 (0212) 231 00 48

Top
 

Göbeklitepe ve Diyarbakır

Kültür Turu

Göbeklitepe ve Diyarbakır

1. Gün

Gezimizin ilk günü doğunun incisi Diyarbakır’ı keşfediyoruz. Diyarbakır, Dicle nehrinin kıyısında kurulmuş ve bölgenin ticaret yolları üzerinde yer alması sebebiyle de bir çok uygarlığa, inanca ve sosyal yapılara ev sahipliği yapmıştır. Yeni arkeolojik kazılar ile tarihi M.Ö 10.000 yılına dayanan Diyarbakır’da keşfedeceğimiz yerler;Hevsel Bahçeleri; Diyarbakır Kalesi ve surları ile Hevsel Bahçelerinin 7.000 yıllık bir tarihi geçmişi vardır.

Mervaniler Köprüsü; 10 gözlü olan bu köprü genişliği ve uzunluğu ile dünyadaki en büyük taşköprü olma özelliğini taşımaktadır.

Dicle Nehri; Mezopotamya bölgesini besleyen ve kutsallığı yöre halkı tarafından kabul gören Dicle Nehri, Basra Körfezine dökülmekte; Tevrat’ta Digris, İncil’de Tigris, Kuran’da Dijle olarak tanımlanmakta.

Şehir Surları; Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları (sağlam kalan duvarları ile) olan Diyarbakır Surları M.Ö 3000-4000 yılları arasında inşa edilmiştir.

Meryem Ana Kilisesi; M.Ö kurulan ve güneş tapınağı olarak kullanılan yapı, M.S. 3. yüzyılda Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Mardin Kapı; Telkapısı ya da Tepekapısı olarak da geçen Mardin Kapı, şehir surlarının Mardin’e açılan kapısı olması sebebiyle bu adla anılmaktadır.

Dağ kapı; Bu kapıda Diyarbakır surlarını Harput’a açan kapıdır.

Hz Süleyman Camii; 115-1169 yılları arasında yapılan cami, Selçuklu tarzında ve Arap mimarisine göre inşa edilmiştir.

C.S.Tarancı Müzesi; Cumhuriyet dönemi şiirinin önde gelen isimlerinden olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve sonradan müzeye çevrilen evi.

Ulu Camii; Anadolu’nun en eski camisi olan Ulu Cami, bölgede bir ibadet merkezi olarak kullanılan Martoma Kilisesi’nin 639 yılında Araplar tarafından dönüştürmesi ile cami olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

2. Gün
Dünya’nın tarihini değiştiren “Göbeklitepe” Göktürk Ramu‘nun anlatımıyla ve görüşleriyle ziyaret edilecek.   Asur ve Babil kayıtlarında adı sıkça geçen Anunnaki Sin’in de bizzat yaşadığı  Sin Tapınağı, Sin’in oğlu Samaş‘ın izlerinin bulunduğu Soğtamar Köyü, Dünya’nın en eski üniversitelerinden birinin yer aldığı Marduk,  İbrahim ve  Yakup‘un ziyaret ettiği Harran ve Yakup’un KuyusuUrfa Müzesi  ve  Balıklıgöl diğer ziyaret yerlerimiz…

Tur Detayları

Fiyata dahil olan hizmetler

 • Radison Blu 5* otelde 1 gece konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği
 • Araç ve rehberlik hizmetleri
 • Müze kart dışındaki girişler
 • Zorunlu seyahat sigortası

Fiyata dahil olmayanlar

 • Diyarbakır’a ulaşım
 • İstanbul’a dönüş
 • Şahsi harcamalar
 • Programda belirtilen yemekler dışındaki yemekler dahil değildir
 • Alkollü ve alkolsüz tüm içecekler
 • Turizm ve kültür bakanlığına bağlı müze ve ören yeri girişleri için Müzekart bulundurmanızı öneririz. Müze kartınız yoksa, müze ve ören girişi yerlerinde 70 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

Fiyatlar Ücret : İki kişilik  odada kişi başı  1.000 TL Single oda  : 1.150  TL


Kayıt için 0539 3617851 numaralı telefondan veya murat@viamaris.com.tr mail adresinden Murathan Sağınç ile iletişime geçebilirsiniz

Uçak Bilgileri

PEGASUS 16.11.2019 SAW/DIY 05:50 – 07:40 PC2380
PEGASUS 17.11.2019 GNY/SAW 22:15 – 00:05 PC2423
1 Gece / 2 Gün
12+
 • Destinasyon
 • Hareket
  İstanbul / Diyarbakır
 • Hareket Saati
  PEGASUS 16.11.2019 SAW/DIY 05:50 - 07:40 PC2380
 • Dönüş zamanı
  PEGASUS 17.11.2019 GNY/SAW 22:15 - 00:05 PC2423
 • Önemli bilgiler
  Turizm ve kültür bakanlığına bağlı müze ve ören yeri girişleri için Müzekart bulundurmanızı öneririz. Müze kartınız yoksa, müze ve ören girişi yerlerinde 70 TL karşılığında temin edebilirsiniz.
 • Turun Adı
  Göbeklitepe ve Diyarbakır

BİR DEĞERLENDİRME YAZIN

Destinasyonlar
Konaklama
Müze Girişleri
Tur Ücreti
Ulaşım
Yemek

2019 Göbeklitepe Yılı İlan Edildi

Neolitik döneme ait olan Göbeklitepe, tarihte bilinen ilk tapınak olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle de tarihteki ilk inancın başlangıç kaynağı olarak kabul edilen en büyük tapınak olarak kayıtlara geçmiş durumda.Göbeklitepe’nin bir diğer önemi ise, tarihte bilinen en eski yapıttan daha da eski olması.Örnek vermek gerekirse, Göbeklitepe’nin keşfine kadar bilinen en eski ibadet merkezi ise Malta’da bulunmakta ve 5000 yaşında. Ayrıca Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı…Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak nitelendirilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Bahreyn’de düzenlenen 42’nci Dünya Mirası Komitesi Toplantısı’nda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmişti.
Sohbete başla
Merhaba
ViaMaris'e Hoşgeldiniz; Size daha hızlı yanıt verebilmemiz için, hangi konuda bilgi almak istediğinizi belirtir misiniz?